yiyeceklerHaftada sadece 2 yada 3 kere mi alışverişe çıkıyorsunuz? Günümüzde üretilen buzdolaplarının büyüklüğü ve kalitesi, sütlü yiyeceklerin ve etlerin üç gün korunmasına yetmektedir.
Buna rağmen olabildiğince “taze” meyve ve sebze yemenizi Önereceğiz. Pepper Time tüm bu ürünler piyasaya verilinceye kadar oldukça uzun yol katetmekte ve tazeliklerini bir ölçüde yitirmektedirler. Bu nedenle biran önce tüketilmelerinde yarar vardır. Çilek, kiraz, şeftali, ağaç çileği, üzüm. olgun muz gibi çabuk bozulan meyveleri satın aldığınız gün içinde tüketmeyi programlaştırın. Elma, armut, portakal gibi dayanıklı meyveleri ikinci ve üçüncü güne bırakabilirsiniz. Aynı görüş sebzeler için de geçerlidir. Bezelye, marul, taze fasulye gibi sebzeleri aynı günde tüketmekte yarar vardır. Lahana, salatalık ve patlıcanlar ertesi güne de kalabilir. Yer elması ve havuçlar 3 üncü güne de bırakılabilinir.
diyet-yiyecekleriPeynirler için de aynı yöntem uygulanmalıdır, önce beyaz peynir, küçük üçgen peynirler ya da rokfor türündeki peynirleri satın aldığınız gün tüketin. Gravyer, ementalyada sert kaşar gibi peynirler daha sonraya da kalabilir. Etlere gelince..Etleri buzluğa koymadan önce yağlı kısımlarını iyice temizleyin. Yağlı kısımlar buzlukta bile kolayca bozulur. Derin dondurucunuz ya da üç yıldızlı buzdolabınız yoksa, sıradan bir buzdolabında etlerin en fazla üç gün dayanacağını bilmelisiniz. Böyle bir durumda tavuk ve dana etleri hemen pişirilmelidir. Koyun ve sığır etleribir sonraki güne kalabilir. Dondurulmuş balık ya da deniz ürünlerini buzlukta saklayabilirsiniz; ancak taze balık aynı gün tüketilmelidir.

İçinde yumurta olmayan beslenme şekilleri doğru olmadığından, çarşıdan yumurta da alacağınız kesindir. Kesin olmayan birşey varsa günlük diye satın aldığınız yumurtanın tarihidir. Satıcınıza çok güvenseniz dahi, günü gününe taze yumurta alma olasılığınız çok düşüktür. Buna rağmen yumurtalar kabukları tarafından korunduğu için başka bir maddeye oranla daha çok dayanıklıdırlar. Ancak yine de yumurtaları buzdolabınızda bir haftadan fazla alıkoymayın. Yapacağınız omlet, yemek ve tatlılarda kullanacağınız kadar yumurta satın almanızı öneririz. Uzun zaman buzdolabında kalan yumurta zehirlenmelere neden olabilir.

Kısacası üç günde tüketeceğiniz yemek listelen yaparak alışverişe çıkın. Böylece ailenizle birlikte tüketeceğiniz yiyeceklerin tazelik olasılığını artırmış olursunuz.


Sen de Yorumla!

biz arayalim iletisim teslimat

Son Yorumlar